The Economist 2020 kapağı Analiz

The Economist 2020 kapağı Analiz, Ünlü finans dergisi 2020 dergisinin kapağını yayınladı ve kapakta erdoğan figürü ve türkiye vurgusu dikkat çekiyor.

Tehe economist’in 2020 kapağında öne çıkan konular trump, ingilterenin brexit meselesi, Tayyip erdoğan ve türkiye meselesi,

Bizim için önemli olan konu başlıkları bunlar aslında. Çünkü ekonomiye yön verecek olayları adeta bugünden okum ak mümkün olabilir.

Erdoğan ın bir taht üzerinde oturması ve sağ tarafındaki demokrasi yazsının 2 parçaya bölünmüş olması ve bu blokları insanların tekrar eski haline getirmeye çalışması 2020 yılında türkiyede bir kaos ortamının meydana geleceğini ön görmekte.

Bana göre bu mümkün. Yani ben zaten 2020 yılının ikinci yarısından sonra büyük bir para krizinin yaşanacağını daha önce söylemiştim. Ve dünya ekonomik krizinin başlangıcında ünlü ekonomistler ilk sinyalin türkiyeden geleceğini söylüyorlar. Yani ilk büyük kriz ve iflaslar türkiyede başlayacak.

O nedenle dünyada büyük bir kriz bekliyorsak bu krizin en başta türkiyede olacağını unutmayalım. Bu nedenle de 2020 yılının 2. yarısı ülkemizde çok büyük bir ekonomik kriz döviz krizi yaşanması çok olası duruyor. Sadece bizim ülkemizde değil bütün dünyada döviz krizi yaşanacak.

İnsanların 2020 yılında sokaklara dökülmesi ekonomik açıdan çöküşe uğrayan hayatlarının bedelini erdoğana sormaları mümkün.

Çünkü yıllardır erdoğan ve damadı ekonomi bakanı her fırsatta çıkıp bizim ekonomimiz çok iyi devamlı büyüyoruz diyor. E peki 2020 yılında bunların hesabını halk soracak gibi.

Başka bir ihtimal ise bu güvenli bölge olayından dolayı önümüzdeki dönemde belki bir ambargo ve yaptırım uygulanması olası duruyor.

ingilterenin brexit meselesinin artık 2020 yılında netleşeceğide the economist kapağında bir öngör olarak yada kendi planlarının bir yansıması olarak belirmiş.

Yani brexit artık gerçekleşecek ve ingiltere avrupa birliğinden çıkacak. Fakat avrupa birliğine ödemesi beklenen 80 milyar dolar konusu bir sıkıntı olacaktır.

Resimdeki 3 dişli fiş ile 2 delikli priz bu konuya atıf yapıyor olmalı.

Trump ın bir hokkabaz ı ikiye bölmüş olması ise çeşitli şekillerde yorumlanabilir. Hokkabaz aslında amerikayı temsil ediyor. Trump ın abd yi bölme çabaları anlatılmış aslında karikatürde.

Diğer karikatürde ise göçmen konusu resmedilmiş. Etrafı tellerle çevrili bir alanda göçmenlere hayır gibi pankartlar var. Göçmen konusu ve güvenle bölge olayı ile ilgili olumlu yada olumsuz önemli bir gelişme alacağı kesinleşmiş gibi duruyor.