Moodys Ve Fithc Batan şirketleri Gizliyor mu

Moodys Ve Fithc Batan şirketleri Gizliyor mu neye göre puanlama yapıyorlar. Nereden Gelir elde ediyorlar

Türkiyede yaşayıpta birazda olsa ekonomi ile ilgilenen birisi bu isimleri mutlaka duymuştur.

Moodys ve fitch derecelendirme kuruluşları ne iş yapar ? Ne İş yaparlar ?

Söz bu iki kurumun nasıl çalıştığını c.başkanımız Erdoğan bazen dile getiriyor parayı ver puanı kap diyor.

Bunlar yalan değil yani bu kuruluşlar derecelendirme yapıp para kazanıyorlar. Peki bu kurumların müşterileri kimler. Yani nereden para kazanıyor bu kurumlar.

Derecelendirme kuruluşlarında işlemler nasıl yürüyor

Tamda tahmin ettiğiniz gibi derecelendirme yapılmasını isteyen şirket idip veya fitch isim li şirkere gidip ne olur benim şirketimin kredi notunu derecelendirin diye yalvarıyor üstüne de para veriyorlar. Yanlış duymadınız bu kurumlar gidip derecelendirme yapan yani kredi puanı belirleyen derecelendirme yapan firmalara başvuru yapıp benim şirketime bir kredi puanı verin diye başvuru yapıyorlar.

Ve bu başvuru sonrasında ise bu kurumlar o şirketlerin 3 olan başarılarını 5 gösteriyorlar. 10 olan karlarını 20 gösterip o şirketleri yatırım yapılabilir şirket kategorisine koyuyorlar.

Sonrada tabii bu derecelendirme kuruluşlarına inanan yatırımcılar aslına batmış olan ve yatırım yapılabilir puanı eksilerde olan ve artık zombi şirket kategorisinde olan şirketleri bile partatıp cilalama işi yapıyorlar.

Daha yeni bir skandalı meydaha çıkan moodys in wework isimli zombi şirleti yatırım yapılabilir şirket kategorisinde gösterdiği kanıtlandı.

Şirketin amortismanları ile ilgili bir noktada yanlışlıkla hata yaptıklarını açıklayıp işi örtbas ettikten sonra utanmadan yine wework isimli şirketi yatırım yapılabilir şirket iilan ettiler.

Wework isimli şirket avrupada ve amerikada sanal ofis kiralayan bir şirket ve amerikada yeni bir emlak krizinin başlamasına sebep olacak aslında.

Bu şirketin borçlarının faizlerini şirket karı ödeyemiyor.

Yani zombi şirket nedir diye sorarsanız ? Şirketin karlarının borçlarının faizlerine bile yetmediği şirketlere zombi şirket denilmekte.

İşte buna benzer bir çok şirket ve banka batmış durumda. Ve bu kredi derecelendirme kuruluşları bilançoları falan değiştirip yada görmemişiz , unutmuşuz, onu atlamışız, onu yanlış hesaplamışız gibi saçma bahanelerle kendilerini aklamaya çalışıyorlar. Tabii yalan yalan kredi notu açıkladıklarında bu bahanelere sığınıyorlar.

Zamanında moodys ve fithc aynı dönemlerde türkiyenin kredi notu’nu saçma açıklamalarla çok düşük ve hatta çöp seviyesinde göstermişlerdi.

Şimdi ise Bu kurumlabatan şirketlerin kerdi notlarını sabit tutarak borsadan bu şirketlere para akmasını sağlıyorlar. Aslında bu durum tamde bir dolandırıcılıktır. Şimdi birileri çıkıp yatırımcılarda bunlara inanmasınlar diyebilirler.

Fakat bunlara verilen lisanslar ve belgeler ve yani bu belgeler olmasa insanlar cve yatırımcılar bunlara güvenirmi hiç

Zaten ciddi yatırımcılar tabii çok güçlü olanları bunlara güvenmeyip yatırım yapmak istedikleri şirket için kredi notu ve derecelendirme yapmalarını istiyorlar ve ücretini ödüyorlar.

İşte bu tarz şirketlerde derecelendirme olayı tamda isaetli bir sonuç ortaya koyabiliyor.

Çünkü puan verecek kuruluşun müşterisi puan verilecek şirkete yatırım yapmak isteyen yada o şirketin hisse senedini almak isteyen müşteriler.

Siz gidip mooys e benim şirketim var al şu 1 milyon doları benim şirketim için yüksek kredi notu açıkla derseniz bunu yaparlar çünkü adamların işi bu.

Yoksa kimden para kazanacaklar.

Egan Jones isimli derecelendi,rme kuruluşu ise yatırım yapacak kişilerden para aldığı için doğru olan ne ise onu söylemek zorunda. Bu nedenle egan jones iismli derecelendirme kuruluşunun tahminleri ve doğruluk derecesi yani başarı oranı %90 ile %97 arası olmuş.

Oldukça yüksek bir başarı oranı aslında.

Peki bu anlattıklarımızın küresel kriz ile ne lakası var.

Herkes normal hayatına devam ederken düşünsenize avrupada ve dünyada bir çok şirket batmış durumda fakat bunu açıklayan yok. Her şey çok normalmiş gibi davranıyor kurumlar, Piyasalar güllük gülistanlık siz borsalarda yatırım yapmaya devam edin çünkü ters giden bir durum yok diyorlar aslında.

Halbuki finsans sistemi çöküş bir çok banka batmış durumda, başkaca sektörlere bu iflasların yayılması ve firmaların domino etkisi ile birbirlerini batırmaları nan meselesi ve hatta belkide olmaya başladı. Fakat bu dereclendirme ve kredi notu açıklayan şirketler bunları gizliyorlar. Çünkü batan firmalar moodys gibi firmalara para yada rüşvet vererek durumu örtbas etmelerini istiyorla.

Onlar bunu açıklamıyorlar. Yada belkide biraz bu açıklamaları geciktiriyorlar.

Yoksa bu şirkerler borsada 1 günde çökerler. Batan bir şirkete kim para yatırır yada parasını bekletir.

Herkes hisse senedini satar. İşte bu nedenle bu olaylar ve yapılan sahtekarlıkların ortaya çıkanları skandal boyutunda.

Yani bunlar bizim duyduklarımız ve görebildiklerimiz. Kimbilir daha ne rezillikler var.

Dışarıdan çok sağlam ve kar ediyormuş gibi görünen firmaların batma eşiğinde olduğu gizleniyor olabilir.

Yani bizler bunu bir sabah kalktığımızda öğreneceğiz.

Yani bir kalkacağız ki 50 şirket birden batmış. Saklayabildikleri yere kadar saklayacaklar.

Özelliklere borsalarda hisse senedi alma niyeti olanlar ve yatırım yapmak isteyenler çok dikkatli olmalılar. Çünkü batan şirketleri bile hala kar ediyormuş gibi göstermeye devam ediyorlar.