Merkez bankası Para basacak , 13 Milyar tl repo ihalesi

Merkez bankası Para basacak , 13 Milyar tl repo ihalesi tcmb parasal taban genişletmesi yapacak piyasaya 13 milyar türk lirası sürecek.

Repo İhalesi nedir ( ne demek ) Repo ihalesi sonunda döviz yükselir mi ? (dolar, avro, altın, gümüş )

Repo ihalesi dövizi nasıl etkiler

Enflasyonun en büyük sebeplerinden bir tanesi işte bu para ihalesi meselesi. Yani yıllardır repo ihalesi adı altında para basarak borç veren merkez bankası amerikanın gerisinde kalacak değildi zaten. Faiz indirimin yanında hemen parasal taban genişletmesini beklemiyordum yani belki 1 ay sonra olur diyordum fakat bu para basma olayı 1 kasım itibariyle parça parça gerçekleşecek ve bu parasal genişleme olayı bütün dünyada abd nin dolar basması ile paralel olarak devam edecektir.

Yani, bu devletler bu ihalelerle yani, bunun adı para basma yada para basıp faizle borç verme ihalesidir.

Yani devlet çıkıp ben para basacağım bu parayıda faiziyle borç olarak vereceğim. Buyrun gelin ihaleye dahil olun ilanıdır bu.

Yani merkez bankası karşılıksız para basar ki bu tarihte görülmemiş en büyük dolandırıcılıktır. Bu repo (para ) ihalesi pisayada türk lirasının bollaşmasını ve haliyle ucuzlaşmasını sağlar. Türk lirası piyasada çoğalınca kısıtlı miktardaki ürünler ve para birimleri türk lirasına göre değer kazanır.

TCMB 2020 mayıs ayına kadar fed ile alakalı olarak dengeli şekilde her ay repo ihalesi yapacaktır.

Repo ihalesi iyi bir şey mi ;?

Yani piyasalar için iyidir yani siz ticaret yapıyorsanız enflasyon olacağından piyasa hareketleneceğinden mal varlıkları değer kazanır, emlak yani konut piyasası ve borsa pahalaşır ve canlılık artar.

Bu repo ihaleleri enflasyonu olumsuz etkiler yani türk lirası alım gücünü kaybeder bu nedenle altın gümüş bitcoin gibi araçlara yatırım yapmak mantıklı olacaktır. (ytd)