Doçe Bank Batıyor mu ? Deutsche Bank 3. çeyrek Zararı 1 Milyar Dolar

Doçe Bank Batıyor mu ? Deutsche Bank 3. çeyrek Zararı (ne kadar )Yaklaşık 1 Milyar Dolar açıklandı

Doçe Bank ne kadar zarar etti. Bu kadar büyük bir bankanın sadece 1 çeyrekte yani 3 aylık dönemde bu kadar çok zarar etmesi zaten artık Deutsche bank ın battığının kesin ve net bir kanıtı sayılabilir.

Doçe Bank’ın Piyasa değeri ne kadar eder

Şu anda ki piyasa değeri yaklaşık olarak 6 milyar avro olarak borsalarda gözükmekte.

Geçen seneden bu yana çok büyük değer kaybı yaşayan almanyanın ve dünyanın en büyük bankalarından bir tanesi olarak bilinen ve asla batmaz denilen banka titanik misali göz göre göre batışa doğru ilerliyor.

Deutsche Bank’ın batışı (iflas etmesi, iflası) Kesin mi ?

Düne kadar almanya hükümetinin doçe bank ı kurtaracağı ile ilgili çeşitli söylentiler vardı. Fakat bilançolar artık net bir biçimde gösteriyor ki bu alman bankası batmış durumda. heleki 2019 yılının 3. çeyreğinde zarar açıklayan bir bankanın 2020 yılının 2. yarısında nasıl bir tablo çizeceğini düşünmek bile istemiyorum.

Bu bankanın bu bilanço ile 2020 yılının sonuna kadar dayanması Mümkün değil.

Bana göre doçebank 2021 yılını göremez ve dünya ekonomik krizinin başlangıç fişeği bu banka olacaktır.

Abd nin piyasadan para çekmeyi durdurduğu ve hatta faiz indirimleri ile piyasaları rahatlattığı bu dönemde bile 850 milyon euro gibi bir zarar açıklayan şirketin hiç bir geleceği yok demektir.

Doçe Bank başka bankaları’da batırır mı (başka şirketlerin iflasına neden olur mu ),

Deutsche Bank’ın kimlere borcu var kimlerden alacağı var yani kimlere hangi bankalara borç vermiştir. Bu konu gelecek dönemde batacak bankaların ve şirketlerin şimdiden belirlenmesine neden olacak.

Bu bankanın borç verdiği şirketlere doçebank tan alacağı olan şirketler tarafından el konması yakın zamanda mümkün hale gelecektir.

Piyasa değeri 8 milyar dolar olan bir şirketin sadece 1 çeyrekte 1 milyar dolar zarar ettiğini açıklaması olağan dışı bir durum.

Düşünün ki bu şirket aynı zarar durumunu 4 çeyrek devam ettirirse şirket 2 yıl içerisinde tüm varlıklarını kaybetmiş oluyor ki zaten şirketin piyasa değeride aslında bir balondan ibaret olabilir.

Ödenmiş sermayesi ve anında paraya çevrilecek mal varlıklarının toplamı belkide bir gelecek 6 ayı bile karşılamayacaktır.

Benim kanaatim o ki bu şirketin batmasını artık almanya hükümeti durdurmayacak ve iflas için hazırlıklar başlatılmış durumda.

Amerikanın kendi kontrolünde tutmaya çalıştığı gelecek olan büyük para krizini almanya hükümeti körükleyerek kontrol edilemez bir duruma getirip yada avrupa birliğinin kontrolü altına almaya çalışan bir hamlesi olabilir.

Yani almanya doçe bank ın batmasının önünde durmayarak abd nin, planlarını bozabilir, tabii bu hamleler küreselcilerin bir hamleside olabilir.

Amerika şu anda piyasaları rahatlatmak ve zaman kazanmak için dolar basmaya başladı . Almanya ve avrupa birliği amerikanın bu planına karşı mutlaka bir hamle yapacaktır. Aslında bu hamle avrupanın değil merkez bankalarının sahibi olan küresel finansal güç sahiplerinin hamlesidir.

Ekonomik kriz abd ile küreselcilerin savaşı aşamasında kontrol edilemez duruma gelebilir.

Doçe bank’ın geçen çeyrekte açıkladığı zarar ise 3,5 milyar dolar civarı bir zarar açıklamıştı. Yani beyin yakan bu zararlar akıllara zarar ve planlı bir işleyiş olduğunuda gösteriyor.

Doçe bank ın içi boşaltılıyor.

3,5 milyar dolar zarar ne demek hemde 1 çeyrekte ? Yani piyasa değeri 100 milyar dolar bir şirket olursun anlarız. Ama piyasa değerin 10 milyar dolarsa 3,5 milyar dolar zarar 1 çeyrekte zaten batmış bir şirketin bilançosu demektir.

Yani ortada iflas etmiş bir banka var ama almanya hükümeti (devleti) bu batmayı açıklamamakta ısrar ediyor.

Bunun gibi iflası açıklanmayan gizlenen bir çok banka ve firma mevcut. El altından devlet ve bazı kurumlar buraları hortumlamaya devam ederken bu bankalarda parası olan vatandaşlar uyutuluyor.

Yarın bir gün çıkıp vatandaşlara ve halklara bu bankada parası olanların parasının bilmem ne kadarı ödenecektir geri kalanının üzerine de soğuk su için diyebilirler. Bu batışların gizlendiğini derecelendirme kuruluşları iflasları gizliyor başlıklı yazımızda belirtmiştir.

Büyük bir krize ilerliyoruz. Bütün dünya hızla parasal bir krize doğru giderken bir taraftan şirketlerin bu durumları gizleniyor diğer taraftan bankaların içleri boşaltılıyor, bir diğer taraftan ise dünya halkları uyutulmaya devam ediyor! Ekonomi de ve finans dünyasında her şey çok normalmiş gibi bir algı var. İnsanlar normal yaşantılarına devam ederlerken yarın yada çok yakında bu tarihe kadar hiç görülmemiş bir enflasyon kapımıza dayanmış durumda. Venezuela zaten bu işin bir fragmanı gibi yani ön gösterim diyebiliriz.

Bu krizden korunmak için ne yapmalıyız

Tabi ki altın gibi gümüş gibi sınırlı varlıklara yönelmek gerekiyor. Fakat gidip bankadan elektronik ve karşılığı olmayan altın yada gümüş almayın.

Fiziksel altın ve fiziksel gümüş alınız. Çünkü yarın doçe bank ın batışıyla birlikte bir domino etkisi göreceğiz ve dünyada ki bütün bankalar birbiri ile alacak borç ilişkisi içerisinde . Yani bu batışlar bütün bankaların birer birer hızlıca batmasına (iflas etmesine ) sebep olacak.

Bütün finansal sistem donacak işlem yapılamayacak. Para piyasaları ve tüm finansal sistem işleme kapatılacak. Daha öncede bu gibi durumlar yaşandı. Fakat bundan önceki finansal krizler bir şekilde atlatıldı.

Yani şu andaki bankacılık sistemi tamamen sıkışmış durumda . Ya para basacaklar büyük enflasyonlar olacak. Yada para basmayıp iflasa doğru sürüklenecekler.

Bu durum hükümetler ve şirketler içinde geçerli.

Dünya üzerinde batmayacak şirket sayısı belkide %50 lerdedir.

Zombi şirketlerin bankaların ve diğer kobilerin kanını emdiğini, ve devletlerin karşılıksız para basarak bu sistemi beslediğini düşünürsek yada bütün dünya ekonomisi iflas erecek. Yada karşılıksız para basılmaya devam edilerek süper enflasyon yaratılacak ki buda bir yere kadar devam edebilir.

Bu karşılıksız para basarak piyasaya sürme işlemi aslında zaman kazanma iflas durumundaki şirketleri ve hükümet taraftarlarının paralarını kurtarma dünya elitlerinin mal varlıklarını garanti altına almalarına zaman tanıma , kağıt parçasını verip altınla takas etme gibi zaman kazanma çabaları olarak görülebilir.

Elinde altını olan, gümüşü olan, bitcoin i olan satmasın, Amaç zaten bu karşılıksız para basıp bastığı kağıt parçasını verip karşılığında gerçek para olan altın ve gümüşü alabilmek için zaman yaratmak çabası.

Belki bu durum bir kaç yıl daha devam edebilir.

Fakat 2020 yani abd seçiminden sonra bu savaş hız kazanacak. Para basma işlemleri, para yakma işlemleri, faiz düşürme (faiz indirimi ) yeni parasal oyunlar altın gümüş bitcoin gibi değerli paralar için türev çıkartma çabaları gözlemleyebilirsiniz.

Altın türevi çıkar mı , gümüş’e türev yaratırlar mı ?

Zaten bankalarda elektronik gümüş ve altın satılıyor yani olmayan karşılığı olmayan gümüş ve altın satılıyor.

Bunun dışında abd nin peper gold isimli karşılığı olmayan altın sattığını biliyoruz.

ABD nin altın rezervi ne kadar ? Amerikanın altın rezervi 8150 ton olarak biliniyor. Bununda doğru olup olmadığı muamma.

Amerikanın yalanlarını herkes bilir.

Bu rakam yani altın rezervi doğru mu yalanmı bu bilinmez fakat altın fiyatını düşürmek için yapılan diğer bir hile kağıt altın satışı.

ABD peper gold isimli 80 000 ton değerinde altın satışı yapmış durumda. Yani dünyada var olamayan altını varmış gibi satıyorlar. Diğeride bankalardaki elektronik altın yalanı. Bankalarda olmayan altını satmaya devam ediyorlar.

İşte Yarın artık resmi olarak doçe bank battı denilirse kıyametin artık başlangıcı diyebiliriz.

Sonrasında altın fiyatlarındaki değişimi ve yükselişi iyi takip etmenizi tavsiye ederim.