Çin Merkez Bankası Faiz indirimi yaptı

Çin Merkez Bankası Faiz indirimi yaptı, çin merkez bankasının orta vadeli borç verme faizini 3,30 dan 3,25 e düşürmesi komik duruyor.

Yani 5 baz puan yüzde birin 20 de biri kadar yani 10 binde 5 lik bir indirim yapıldı.

Bu aslında Göstermelik bir faiz indirimi. Çin merkez bankası para birimi yuan basılarak piyasaya para sürülmediği sürece bu faiz indirimi sadece göstermelik bence.

Fed merkez bankası yetkilisinin yaptığı açıklamada ise eksi yani negatif faiz durumu kesinlikle söz konusu değildir açıklaması yapıldı.

Ardından avustralya merkez bankası politika faizini değiştirmediğini açıkladı.

Bu açıklamalardan sonunda anlaşılan odur ki çin ve avusturalyanın para politikası ve enflasyon durumuna baktığımızda bu iki ülkenin ekonomisinin para basmakta olan ve devamlı faiz indirimi yapan ülkelerden çok daha iyi ve sağlam olduğunu anlayabiliriz.

faiz indirimi çin

Avustalyada borçlanma faizleri zaten 0,75 lerde yani yüzde 1 in altında bir enflasyona sahipler. Aslında buda ayrı bir sıkıntı yaratabilir piyasaların daralmasına yol açacaktır. Fakat en azından bu ülkenin finansal durumunun oldukça sağlam olduğunu anlamak mümkün.

Çin in yaptığı küçük faiz dokunuşu ise bana göre göstermelik ve diğer ülkere faiz indirin şeklinde bir yol gösterimi gibime geliyor.

Parasal genişleme için ülkeler ve ekonomiler zorlanıyor. Sonrasında gelecek bir parasal daralma bütün ülkeleri zora sokacak.

Yani şu dönemde ne kadar çok faiz indirimi ve parasal taban genişlemesi yapan ülke varsa bu ülkeler kriz zamanında büyük bir finansal deprem yaşayacaklar.

Türkiyenin durumuna bakarsak bu dönemde en çok faiz indirimi yapan ekonomilerin başında geliyor. Parasal taban genişlemesi ise türkiyede yeni yeni para basma yani repo ihaleleri ile tavan yapacak gibi duruyor.

Yani kriz zamanında en büyük sıkıntıyı yaşayacak ülkeleri nasıl anlarız diye soracak olursak ?

Cevap bu dönemlerde en çok faiz indirimi yapan ve en çok para basan ülkeler olacaktır.

Yani fed in faiz indirimi yaptığı repo ihalesi ile piyasaya para sürdüğü dönemde faiz politikasında değişiklik yapmayan ve parasal taban genişlemesi yapmayan ülkeler kriz zamanında krize karşı en dayanıklı (en sağlam ) ülkeler olacak.