Çiftçiye Sınırsız tarım ürünü ithalatı Darbesi Yolda

Çiftçiye Sınırsız tarım ürünü ithalatı Darbesi yolda, Yeni çıkartılmak istenen vergi yasası torbasının içerisine sıkıştırılan bir kötü haberde tarım ürünlerinin ihale olmaksızın ve sınır olmadan ithal edilmesine olanak sağlıyor.

Yani bu konaklama vergisinden sonra şimdide böyle saçma sapan bir vergi gündeme ateş gibi düşerken zaten zor durumda olan çiftçi kan ağlamaya devam ediyor.

Çiftçilik ve hayvancılık yapanların halinden kim anlayacak bakalım.

En sonunda çiftçiler ve hayvancılık yapanlar vede özellikle sütçülük yapanlar artık canından bezmiş durumdalar ve ben artık bu çiftçi kesiminin bir şekilde ankarada buluşup bir yürüyüş yapacaklarını düşünüyorum.

Çünkü artık soğan 5 lira oldu patates 3 lira oldu biber. 15 lira oldu, İşte bu fiyatları karaborsacılar yükseltiyor algılarıyla hükümet seçimden önce çadırlar kurarak oy kotarmaya çabaladılar . Ama ters tepti ellerinde patladı bu sebze çadırlar.

Seçim biter bitmez zarar ettikleri bu güya ucuzluk çadırlarını kaldırdılar.

Devlet ucuz tarımsal üretimi nasıl destekleriz, ucuz gübre üretimini nasıl yapabiliriz peşinde koşacağına. Kolay yolu bulmuşlar dışardan ithal eder kurtuluruz diyorlar.

Bizim milyonlarca hektör arazimiz ne olacak acaba? onca köylü, çiftçi, hayvancılık yatırımı yapanlar ne olacak ?

Devlet daha düne kadar hayvancılık yapmak isteyenlere kredi veriyoruz deyip hayvan almaya teşvik ettikleri emekçilere şimdi çıkıp yeme zam. Gübreye zam, sizin ürettiklerinizi alamayız biz irandan ithal ederiz sizde ne yaparsanız yapın diyor.

Bu ülkeyi satmak değilde nedir ki ?

TMO (toprak mahsulleri ofisi) yurt dışından istediği kadar tarımsal ürünü ihale zorunluluğuda olmadan alacakmış. Yani ucuz fiyat veren olsa’da önemli değil tmo nun keyfi kimden tarım ürünü almak isterse ondan alacakmış.

Tarım kooparatifleri çiftçinin donuna kadar aldı yetmedi şimdi yapılan şey bu halka zulümdür.

CHP ve İyi Parti millet vekilleri bu yasa tasarısına karşı tepki gösterip gülmeyelim ağlanacak halimize dediler.

Bir sürü boş tarlamız var ne lazımsa buralara ekelim biçelim dediler. Fakat her hangi bir cevap gelmedi bu teklif karşısında.

Zaten bizim insanlarımız ekip biçiyor buraları, bizim çiftçimiz hayvancılık yapan vatandaşlarımız toplanıp aslında hükümetin ve tarım bakanlığının yaptıklarına karşı sadece 1 dönem üretim yapmasalar acaba ne olur ülkenin hali.

O insanlar olmasa hepimiz açlıktan ölüp gideriz. Çiftçiniz kıymetini bilmiyosak yazık. Yakın zamanımızı pek hoş göremiyorum tarımsal üretim açısından. Çiftçilik yapanların bir merkezde toplanması ve haklarını devlet kapısında araması şart, organize olamazlarsa tarım işi bu ülkede tamamen bitecek.