aramco halka arzı ne zaman, Doları Nasıl Etkiler ?

aramco halka arzı ne zaman, Doları Nasıl Etkiler ? Aramco’nun halka arz edilme tarihi artık netleşti sayılır.

Aramco hangi borsada halka açılacak ?

Dünyanın en büyük petrol şirketinin ve hatta dünyanın en değerli şirketi hangisi sorusuna bir cevap olarak ortaya çıkan abd nin doları ayakta tutmasının tek yolu olan petrolün dolar ile satılmasının ana omurgası olarak görülen aramco yakında hisselerini satışa çıkarak.

Aramconun piyasa değeri ne kadar ? Yıllık karı (kazancı ) ne kadar ?

Piyasa değerinin 2 trilyon dolar olarak belirlenen yada açıklanan şirketin sadece yüzde 5 lik bir kısmı borsada halka satılacak.

Aslında bu halka arz şeklinde sunulan fikrin arkasında neler var tam olarak anlamak ve analiz etmek gerekir. Bu hisseleri kimler neden alacak. Cemal kaşıkçının öldürülmesinin de bu aramco konusu ile çok yakından ilintili olduğu kesin.

2021 yılında büyük halka arz gerçekleşecek.

Aramco hisse senedi alanlar zarar eder mi ? Bence etmez. Amerika doları dünyanın rezerv parası olarak tutmak zorunda olduğunu bildiğinden bu şirketin kontrolünü kendi elinde tutmak zorunda. Tabii bu fikre sahip olanlar ulusalcılar yani derin amerika diye adlandırılan milliyetçi kesim.

aramconun halka azı
aramconun halka azı

Fakat Küreselciler aramconun kontrolünü amerikaya bırakmak istemiyorlar ve büyük halka arz kararının çindeki shangay borsasında olmasını istiyorlar.

Çünkü hisse senetleri çin’de borsaya açılırsa yada londra’da satışa çıkarsa amerika çökecek.

Dolar ne zaman çökecek ? Amerika ne zaman yıkılacak ?

İşte bu sorunun cevabı aramco’nun halka arzı ile tamamen paralel bir yaşam ilişkisine sahip. Amerika en gelişmiş teknolojilerle donatılmış bilgisayarlarında yaptığı simülasyonlarda dolar ın dünya rezerv parası olmaktan çıkması mı abd ye daha çok zarar verir ?

Yoksa amerikaya nükleer bir saldırı yapılırsa mı abd daha çok zarar görür sorusuna gelişmiş bilgisayar en sonunda doların çöküşü amerikanın da çöküşü olur cevabını vermiştir.

Amerika’yı yıkmak yada bölmek isteyen güç amerikanın bölünmesini istiyor çünkü çinde yeniden bir süper güç oluşturmak için bütün finans kaynaklarını ve teknoloji üslerini çin’e taşımaya başladılar bile. Bu taşınma bittiğinde abd nin çöktüğünü göreceğiz.

Yeni bir rezerv para geliyor, dünyanın yeni rezerv parası ne olacak ?

Evet doların çökmesi için uğraşanların aslında birincil öncelikleri abd yi çökertmek ve bölmek, Sonrası zaten kolay olacak dolar çökünce ne olacak, Neden doların çökmesini istiyorlar ?

Dolar çöktüğünde yeni bir para birimini dünya rezerv para birimi yapmak istiyorlar. Yani bu para birimini de bütün dünyanın kullanmasını isteyecekler. Yani bütün dünya sadece bir tek para birimini kullanacak .

Yeni dünya para biriminin adı ne olacak ?

Tabiki de bu soru ve cevabı çok önemli imf nin (dünya merkez bankası ) sahip olduğu sdr isimli parayı dünyaya ve bütün ülkelere zorla dayatacaklar. Yani bütün dünya tek bir para birimi kullansın diyecekler.

Buna sebep olarakta döviz kurları arasındaki oynaklıkları ve enflasyonları gösterecekler.

SDR nedir ? İmf İyi niyetli mi ? Kötü niyetli mi ?

SDR imf nin yıllar önce çıkartmış olduğu bir para birimi. Değeri (fiyatı ) nasıl belirleniyor neye göre belirleniyor ?

SDR nin fiyatı dolar, avro, altın, gümüş, petrol gibi bir çok değişkenin ortalama değerlerini içeren bir sepet gibi esasen ve fiyatı yani değeri bu şekilde bir formül ile belirleniyor.

Aramco ile SDR (İMF ) nin ne lakası var.

Aramco nun londra yada çin de borsaya açılması ile petrol ün satışı için gerekli para birimi değişecek.

Yani abd nin yıkılmaması doların çökmemesi için aramconun abd borsalarında halka arz edilmesi şart. Bunun dışındaki bir ihtimal (olasalık ) gerçekleşirse dolar çok büyük değer kayıplarına uğrayarak çökecek.

Beklenen büyük ekonomik kriz ve para krizi tamamen bu planların neticesinde meydana çıkacak.

Yani 2020 krizi (büyük ekonomik tufan ) , aramconun halka arzı , yeni para birimi sdr (imf) , Sonrasında abd nin can havliyle akdenize ve çine saldırması , abd çin savaşı gibi durumlar tamamen bu konu ile ilişkili .

Türkiye, Rusya, Çin , neden devamlı altın alıyorlar ? Almanya hollanda neden altın rezervlerini kendi ülkelerine getirdiler ?

Rusya bu sene 180 ton altın satın aldı, Türkiye 70 ton altın rezervi artırdı. Çin yine aynı şekilde altın rezervlerini artırıyor. Çin dünyanın en büyük altın üreticisi ve neden çinde altın ihracatı yasak ? yani çin ürettiği altınların 1 gramını bile dışarıya satmıyor. Kanunlar ile yasaklanmış durumda. Bunlar yetmezmiş gibi çin birde dışarıdan altın satın alıyor yani altın ithalatı yapıyor.

Aramco , Dolar, Altın İlişkisi karışık gibi görünse bile aslında çok net bir gerçek var. Aramco 2021 yılında çin borsalarında halka açılacak. Yani hisse senetleri çin para birimi ile satışa sunulduğunda petrol de yuan ile satılmaya başlayacak. Yuan zaten altına karşılık bir ilişki kurularak altın yuan bağı kurulmuştu.

Dolar petrolün yuan ile satışa çıkmasıyla birlikte büyük bir çöküntüye uğrayacak. İnsanlar ellerindeki doları satmaya başlayacaklar. Yani büyük bir belirsizlik ortamı oluşacak. Dünyanın rezerv paras birimi olan dolar çöküşe uğrayınca insanlar birden ellerindeki doları altın, gümüş, ve bitcoin ile değiştirmek isteyecekler.

Bu 3 kıymette çok büyük değerlen oluşacak. Yani altın, gümüş ve bitcoin değerleri onlarca kat artış gösterecek. Bitcoin için 2021 yılının sonunda 400 000 dolar tahmini yapıldığında çok abartılı bulmuştum fakat şu anda düşünürsek bu balonlar gerçeğe dönüşebilir.

Altında ve gümüşte de gerçek değerlerinin çok daha üst seviyelerinde iş görmeleri mümkün gibi duruyor.

Böyle bir durumda abd halkının nasıl bir hüsrana uğrayacağını düşünün. Ellerindeki servetler el değiştirecek.

Abd halkındaki zenginlik bir kaç ay içerisinde baka milletlere transfer olacak.

Servet transferi, dünyadaki en hızlı zenginlik ve varlık transferi (el değiştirmesi) gerçekleşecek.

Dünyanın en zengin milletleri (halkları) dünyanın en yoksul insanları haline gelebilirler mi ?

En yoksul halkları olmasalar bile varlıklarının zenginliklerinin yada kısaca söylemek gerekirse alım güçlerinin 10 kat 20 kat gibi düştüğüne ve kaybolduğuna şahit olacaklar. Ve bu durum çok kısa vadelerde gerçekleşecek.

Ne olduğunu anlamalarına fırsat kalmadan bu karmaşada birden fakirleşecekler.

Bu krizden en karlı çıkacak ülkeler Hangileri

Bana göre 2020 – 2021 krizinden an karlı çıkacak ülke almanya olacak, sonra italya, fransa, türkiye, sırasıyla en karlı çıkan devletler ve milletler olacak. Fakat burada almanyayı ayrı tutmak istiyorum.

Çünkü almanyanın devlet olarak elinde 4 bin ton altın varken alman halkının elinde bir bu kadar daha var ve hatta daha fazlası mevcut. Bu nedenle nüfus ile altın rezervleri göz önüne alındığında almanya dünyadaki en refah ülke haline gelecektir . Halklar bazında yani . Ve Dünyanın en zengin ülkesi olacaktır.

Tabi çin rusya gibi ülkeler sıradaki diğer ülkeler olacaklar, Amerikanın bu ülkelerinden ardında yer alacağını düşünüyorum. Bir devrin kapanışı yada bir çağın bitişi ile başka bir çağın başlaması bu 2021 krizi ile abd nin ve doların dünya hegomanyası bitecek.

Dedolarizasyon (dolar karşıtı) olan ve doların çökmesini isteyen

ülkelerin başında rusya, çin ve türkiye geliyor bu 3 ülke devamlı olarak altın alıp altın (gold) rezervlerini artırıyorlar.

Hatta rusya bir haber sitesine altın ve gümüş stoklarının foroğrafını verdi ve bu haber bütün dünyaya son dakika haberi olarak servis edildi. Bunun amacı aslında abd ye karşı dolar hareketine katılmaya cesaret edemeyeceklere (edemeyenlere ) bir mesaj korkmayın sizde altın gümüş alın mesajı bence.

Çünkü bazı ülkeler abd korkusundan altın ve gümüş alamıyorlar. Fakat aramco büyük halka arz gerçekleştiğinde herşey bitmiş olacak. Adb ve dolar taraftarı olanlar kaybetmiş olacaklar.

Bu altın alımları aslında abd çin savaşında tarafını çin tarafında belli edenlerdir.

Aramco ne zaman halka arz edilecek sorusunun tam cevabı aslında 2021 yılıdır. Arabistandaki %5 lik ufak halka hisse satışı sembolik bir ifade aslında. 11 aralıkta ki sembolik hisse satışı 2021 deki büyük ekonomik tufanın ayak sesidir

Fakat 2021 den evvel muhakkak 2020 yılında bazı çatırdamalar, bazı dolar hareketleri olacaktır. Bunlar doların en son can çekişmeleri olarak kayıtlara ve tarihe not olarak geçecektir.

3 Yıldır bir türlü halka arz edilemeyen aramco’nun hikayesi arabistanda hükümeti canından edecek gibi duruyor. Prens selman ve diğerlerinin devamlı abd ve küreselcilerin baskılarıyla fikir değiştiriyor olması iki ateş arasında kalmalarının bir sonucudur. Devamlı tehditler aldıklarından dolayı bir türlü karar veremiyorlar.

Arabistan’da darbe olur mu ?

Ortalık karışacaktır mutlaka . Yani kral ın ve prensin 2021 da yapılacak olan artık tarih değiştirilmesi mümkün olayan halka arz meselesinin artık sonuna yaklaşıldıkça krala ve selmanın vereceği aramco kararına güvenemeyen küreselciler yada abd derin devleti kendi istedikleri karara imza atacak hükümeti başa getirmek maksatlı olarak her türlü saldırıyı ve kargaşayı içeriden körükleyecekler.

Yani asıl halka arz tarihi yaklaştıkça arap devletinde mutlaka siyasal yada sokak düzeyinde garip ve anlaşılması zor hareketlenmeler olacaktır.

Bu kargaşalar petrol fiyatlarının artmasına sebep olur mu * Bence petrol satışları bu dönemlerde sıkıntılı duruma gelebilir. Petrol satışı olanaksız duruma gelebilir ve dünya bir petrol sorunu ile karşı karşıya gelebilir.

Bu kadar karışık bir dünya işleyişinin içerisinde brexit olayının 2020 de (kesin ) gerçekleşecek olması bazı dengeleri de değiştirecek gibi duruyor. Ama bu kadar karışık bir dünya siyaseti ve yoğun gündemde neler olacağını kestirmek çok kolay olmayacak. Fakat bu olaylar dizisinin sonucunda kesin olan tek gerçek dolar ile birlikte amerikanın çökecek olmasıdır.

aramco halka arz, aramco halka arz, aramconun halka arzı