2020 kriz nasıl olacak, 2020 kriz beklentisi, altın gümüş tahmini

2020 kriz nasıl olacak, 2020 kriz beklentisi senaryosu, senaryoları, altın gümüş fiyat tahmini

Artık krize çok yaklaştığımız şu günlerde herkes yada uzmanım diyenler çıkıp tarihte vererek bir kriz üzerinden yorumlar yapıyor ve kriz zamanında neler yapılmalı ekonomik krize nasıl hazırlanmalı başlıklarıyla açıklamalar ve fikirler beyan ediliyor.

Bu durum tabiki ülkemiz insanları için büyük bir şans çünkü insanlarımız gelecek olan bu büyük krizi kendi kıt bilgisi ile yada uzmanlık alanı dışında bir durum olduğunda kriz başına gelene kadar farkına varması mümkün değil.

O nedenle finans konusunda ve para politikaları konusunda uzman bilir kişiler değişik açıklamalar yapıyorlar. Altın alın gümüş alın bitcoin alın şeklinde uyarılarda bulunuyorlar.

Bu tahminlerin hepsi doğru uyarıları dikkate almakta şart. Yani ülkelerin altın ve gümüş rezervleri ileride o ülkelerin refah seviyesini belirleyecektir.

ABD 2008 yılında ekonominin ve para piyasalarının çökmesinden dolayı hızlı bir şekilde para basmaya başladı. Geçen sene yani 2018 yılında piyasadan 1 trilyon dolar .çekip yakacağız yani 1 trilyon doları yok edeceğiz şeklinde açıklama yaptı.

2008 yılında fed in dünya dolar rezervi 800 milyar dolarken 2018 yılında 4 trilyon dolara ulaştı bu rezerv.

2018 yılından 2019 yılına kadar yaklaşık 700 milyar doları pisayadan çekip yaktılar.

Fakat piyasada nakit sıkıntısı başlayınca bu parasal taban daraltmasını durdurdular.

Fed Neden para yakma işlemini durdurdu ?

Çünkü Şirketler batmaya başladı. Piyadaki nakit akışı durdu ve finansal kurumların nefesi kesildi.

Yani insan bedenine uyuşturucu enjekte ederseniz artık o vücut daha fazla dozda uyuşturucu ister. İşte para’da aynı bu şekilde piyasaya daha fazlası verilmezse piyasa daralır işsizlik ve iflaslar başlar.

Benim 2020 kriz beklentilerim ve kriz senaryom şu şekilde

Fed 2020 yılının mayıs ayına kadar dolar basarak piyasaya sürecek . Piyasalarda biraz rahatlama olurken borçlarını kapatabilenler borçlarını kapatıp krize hazırlanmaya çalışacaklar ve gümüş altın yatırımı yapacaklar. Bu dönem içerisinde altın ve gümüş dolar bazında değer kazanabilir.

2020 ikinci yarısında is fed hızlı bir şekilde faiz artışı ve para yakma işlemine başlayacak. Trump ın seçimi kazanmasını istemediklerinden piyasada nakit sıkıntısı başlayacak.

Trump seçimi kazanamazsa ekonomi ne olur ?

Trump ın seçimi kazanmaması için finansal anlamda her şeyi yapacaklar. Trump dolar rezervlerini artırıp piyasaları rahatlatmaktan yana. Ve dolarda yüzde 50 lik bir enflasyon yapmak istiyor.

Fed yani küreselciler ise tam tersi piyasadan dolar çekip kontrollü bir finansal bir krizi küresel olarak başlatmak istiyorlar.

Zaten trump 2020 seçimlerini kaybederse hızlı bir şekilde kriz daha derinleşecek. Trump seçilirse bu defa trump ı indirmek için çeşitli yollara başvurabilirler.

Neyse küresel kriz senaryomuza geri dönelim

Kriz 2020 nin ikinci yarısında başlayacak piyasalarda tekrar bir dolar krizi başlayacak ve dolar azalacak. Bu dönemde altın ve gümüş dolara karşı değer kaybedebilir fakat bu sınırlı ve küçük bir miktar olacaktır.

Peki bu parasal daralma ne kadar sürecek.

Benim Tahminlerime göre 2028 yılına kadar bu durum sistematik olarak bu şekilde devam ederken artık 2025 -2027 yılları arasında dünyada işsizlik rakamı ortalama %65 lere ulaşacak.

2028 yılında ise bu güne kıyasla dünya piyasalarında yaklaşık 1 trilyon dolar dolaşırken altın 4 kat gümüş ise dolara göre 16 kat değer kazanmış olacak.

Tabii türk lirasının durumu merkez bankasının politikalarına göre değişecektir.

2020 ekonomik krizine çözüm önerisi olarak ben aslında ülkelerin parasal taban daraltmasına oranla işçi maaşlarında yada asgari ücrette aynı indiriminde yapılması işsizlik olayını çözer. Bu durumda aynı zamanda üretim ve kıtlık konularını da çözecektir.

Tabii siyasi açıdan bu durum çok önemli sorunlar yaratacağından siyasi liderler insanları memnun etmek amacıyla asgari ücrete zam yapıyorlar. Yani ekonomi daraldığında parasal taban daraltması olduğunda asgari ücrette indirim yapılması aslında şart.

Yoksa piyasada para hacmi azalırken asgari ücrete zam yapılması o ülkenin batması iflas etmesi demektir. Aynı şekilde elektrik, doğalgaz, petrol, konut kiraları, ulaşım giderleri de aynı şekilde indirime tabii tutulmalıdır. Dünya küresel krizin içerisinden bu şekilde çıkabilir.

Yani bu eksi (negatif ) enflasyon durumunda insanlar maaşlarının indilmesine razı olmalıdır. Aksi taktirde 2 seneye bir %15 civarı bir işsizlik meydana gelecek.

Yani bütün dünya 2020 ekonomik kriz beklentisi hakkında konuşuyor, 2020 ekonomik krizi nasıl olacak tartışmaları ve senaryoları konuşuluyor fakat bu krizden en az zararla nasıl .çıkarız diye soran yok.